середа, 30 березня 2022 р.

 Війна змінила наше життя, розкидала наших друзів і знайомих по різним місцям. І ми, знаючи, що на те є об'єктивні причини, усе ж таки іноді відчуваємо образу, заздрість, злість: "Чому вони виїхали, а не я? У них там тихо, а я змушений боятися". 

❓Знайомі відчуття?  Давайте спробуємо розібратися. 

☑️  По-перше, ми маємо право на будь-які емоції, які відчуваємо: чи то позитивні (радість, задоволення), чи негативні (агресія, розчарування, злість, заздрість). Але... 

⁉️Що дають нам ці емоції? 

⁉️Чи допомагають вони нам діяти, прийняти правильне рішення, чи, навпаки, забирають енергію і сили? 

⁉️Чи справді на чужині так гарно? 

⁉️Чи справді люди там живуть спокійно? 

⁉️Чи, можливо, в рідних стінах, у власному ліжку спокійніше спиться? 

 ☑️  Ми маємо зрозуміти, що в даний момент кожен перебуває там, де має бути. І, перебуваючи тут  чи там, найголовніше, це залишатися ЛЮДИНОЮ: співчутливою, милосердною, доброю, толерантною, стійкою, яка готова боротися, здатна підтримувати близьких і не тільки.  

☑️  Війна рано чи пізно закінчиться нашою перемогою. Наші знайомі повернуться додому і ми будемо їх вітати, разом радіти, разом плакати. Наша сила в єдності незалежно від місцеперебування зараз. Тому тримаймося.

 "УКРАЇНА НЕ ОДНА. У НЕЇ Є МИ".  

Ця фраза, проговорена ведучими Єдиного марафону новин, наразі має стати головною в стосунках між людьми.  

❓Про що це? 

Про єдність, підтримку, допомогу один одному. Адже тільки наша єдність дає можливість чинити супротив агресії. 

🟡Роками нас розділяли: "Західна Україна", "Східна Україна". Але Україна єдина і неподільна, тому Захід України та Схід України. 

🔴Ми підтримуємо тих, хто залишився, і тих, хто виїхав, але обов'язково повернеться. 

🔵Ми підтримуємо тих, хто воює, і тих, хто працює в тилу. 

🟢Ми єдині у своєму прагненні до свободи та процвітання і тому єдині  у своєму бажанні працювати та будувати. 

Тримаймося, єднаймося і будемо непереможні.

субота, 19 березня 2022 р.

 Як пережити війну?                                                                                                                

❤️  Їсти. Бажано збалансовано, вчасно, спокійно і без новин.

❤️ Спати. Знаю, що важко, але треба. В ідеалі, навіть довше, ніж до війни

❤️  Дихати. Особливо в критичних ситуаціях. Просто дихати.     

❤️  Більше молитви. Навіть якщо важко зосередитися. Треба тільки скласти руки для молитви. Говоріть своїми словами, Бог почує.

❤️ Робити корисні справи. Маленькі чи великі, скільки можливо. Але так, що не "розрядити батарейку" до нуля. 

❤️ Відмовитися від бажання допомогти усім і усьому. Ми лише люди, а не супергерої. Зосередитися на головному і довести справу до кінця. Підтримати тих, кому важче, ніж нам. Найбільша увага - воїнам і матерям з маленькими дітьми, стареньким. Їм найскладніше пережити цей час. І знову ж - не можливо допомогти усім. Достатньо кільком.  

❤️  Знімати стрес. Гаряча ванна, фізичні вправи, робота руками. Список можна продовжувати на свій смак.   

❤️Зберегти щоденні звички. Зарядка, кава з собою, чи будь-що інше, що робили раніше. Готувати їсти і прибирати в хаті. Чудово розвантажує мозок і для сім'ї корисно.  

 ❤️ Виділити собі час "без смартфону". Дозувати новини. Намагатися не поширювати негатив, ненависть і злість. Звільнятися від них екологічно (фізична робота). 

❤️ Постити корисне, потрібне і мотивуюче. Не критикувати тих, хто поїхав з країни. І тих, хто залишився, але нічого не робить. І тих, хто робить, але не те. І тих, хто робить, але не так. Взагалі нікого не критикувати. Кожен там, де має бути. А судити - не наша компетенція.  

❤️  Тримати холодильник повним, тіло доглянутим, одяг чистим, а телефон зарядженим. Нічого складного, а додає спокою.  

❤️  Спілкуватись і зустрічатися з рідними. Говорити про свої переживання, обійматись, цілувати. Частіше виявляти свою любов.  

❤️    Загалом, щоб пережити війну, треба просто жити.  Отож, не зупиняймося.                                                                                                                    Людмила Яковлева.

понеділок, 14 березня 2022 р.



*Як жінкам безпечно перетнути кордон?*


Під час воєнних дій жінки можуть зіткнутися з небезпекою фізичного насильства під час евакуації (переїздів).

Як цьому запобігти: 

◾️Будьте уважними. Перевірте документи перевізника або водія, сфотографуйте номерні знаки автомобіля та надішліть їх своїм близьким.

◾️Попередьте близьких людей коли, куди та з ким ви плануєте виїжджати.

◾️Не перераховуйте завчасно всю суму за майбутню поїздку.

◾️Слідкуйте за новинами та обирайте для поїздки максимально безпечний маршрут.

◾️Перевіряйте інформацію, яку вам озвучують незнайомці. Завчасно плануйте місце свого подальшого перебування. У таких випадках краще скористатися порадами людей, яких ви знали раніше.

◾️Не віддавайте нікому свої документи та інші речі. Демонструйте паспорт зі своїх рук.

◾️Тримайтесь осторонь ворожих солдатів та підозрілих осіб.

◾️Збережіть контакти людей та організацій, які можуть допомогти у випадку надзвичайної ситуації. Перелік цих номерів варто мати не лише у смартфоні, але й на папері.

 


*Як не стати жертвами торгівлі людьми при евакуації?*

Під час евакуації варто бути уважними та дотримуватися наступних правил:
◾️Не сідайте в машину наодинці.
◾️Тримайте документи при собі.
◾️Домовтеся  з близькими людьми про певне кодове слово, знак або сигнал, що буде означати небезпеку та потребу в допомозі.
◾️За найменших підозр повідомляйте в служби та/або організації: поліцію, прикордонникам, волонтерам, працівникам гуманітарних місій тощо.

Гарячі лінії щодо запобігання торгівлі людьми:
◾️Польща Helpline +48 22 628 99 99
◾️Чехія +420 222 721 810, +420 222 717 171, 8 000 777 77
◾️Болгарія 0800 186 76
◾️Словаччина (гаряча лінія для громадян України) +421 918 366 968
◾️Молдова 0 800 77777 (дзвінки з Молдови), +373 22 23 33 09 (дзвінки з-за кордону).
◾️116 123 –  La Strada Ukraine – національна гаряча лінія із попередження домашнього насильства, торгівлі людьми, гендерної дискримінації. За консультаціями, психологічною та правовою підтримкою також можна звертатися через Messenger, Telegram.

неділя, 6 березня 2022 р.

             В нинішній ситуації багато людей знаходяться на різних стадіях шоку.

            Шокова травма – це травма роз’єднання з тілом, яка зчитується як загроза для життя.  Шокова травма – це коли рівень загрози перевищує рівень ресурсу для виживання. В момент травматичної  ситуації ми ніби відділяємося від тіла. Загроза життю – це загроза тілу, тому в тілі небезпечно, але парадокс в тому, що вижити ми можемо тільки в тілі.  

           Зараз багато кого дратують поради щодо тілесної терапії: «Нам потрібно вижити, хіба це на часі», «Хай спочатку все це скінчиться, а потім будемо дбати про себе, у мирний час».

           Шокова травма має страшні наслідки для психіки – вона б’є потім . Ми всі виживаємо для того, щоб жити далі, а шок  ділить життя на "до" та "після" так, ніби "після" немає. Вижити сьогодні, ніби завтра не буде. Ми живимо та виживаємо сьогодні, щоб завтра було і це важливо розуміти. 

           Як може проявитися шококва травма?:

1️⃣   Ступор – зовнішній спокій. Різниця між ступором та справжнім станом спокою в нездатності приймати рішення, випадінні з реальної ситуації, ізоляції від оточуючих. 

❓Що робити?

        Якщо помітили когось в такому стані тримаємо зоровий контакт та виводимо в люди (дуже часто людина в такому стані не хоче спускатися в бомбосховище або підвал, йти по воду, продукти, ліки). Повертаємо в тіло  - беремо за руки, розмовляємо впевненим, спокійним голосом (розповідаємо хоч анекдоти). Руки або ступні розминаємо, але не чіпаємо голову, груди, живіт. Не гладимо – це вводить в дитячу позицію та регрес! Так людину можна довести до істерики та плачу (але вивести людину з цього стану буде важко).

2️⃣   Агресія – шокова реакція, коли енергія збудження зашкалює. 

❓Що робити?

        Даємо можливість людині пережити злість та напад агресії – дозволити лаятись, доручити  зробити щось фізично дуже важке, а потім дати відновитись та відпочити.  

3️⃣   Тремор. 

❓Що робити?

        Не намагаємось втихомирити тремтіння, взяти себе в руки, сварити себе за те, що не можете заспокоїтись. Трясти може кілька годин і це норма – так виходить шокова енергія. Говорити людині в такому стані: "Заспокойся, не бийся, отямся" – табу. Треба просто бути поряд та тримати за руку, якщо людина цього хоче, напоїти чимось гарячим, укрити. Тремор може бути дуже сильним, але не потрібно його штучно зупиняти, бо це може запустити ПТСР у майбутньому. Ще одна особливість шокової травми – вона заходить в тіло глибоко та надовго. Тремор дозволяє цю енергію з тіла зливати, виводити, вивільняти.

4️⃣  «Слухові галюцинації» - люди постійно «чують» сирени, вибухи, гул літаків, постріли.  Це один з видів шокової реакції – завмирання в шоковій ситуації. Людина фіксується в моменті вибуху, пострілу, гулі сирен.

❓ Що робити?

        Повертаємось знову в ресурс тіла і, як не дивно, розминаємо стопи. По черзі, п’ять хвилин одну, п’ять хвили  - іншу. Між масажуванням стаємо обома стопами на підлогу – одна розім’ята, а інша – ні. Фокусуємось на відчуттях в тілі. Можна попросити людину уявити себе в мить небезпеки та розтягнути м’язи спини, підняти руки вгору, скласти їх в замок над головою, «пірнути». Це вмикає м’язи, які тримають нас в реальності. Тут і зараз. Далі, уявивши себе поряд з вибухами, пострілами або під час сирени, повільно підійти до себе та обережно взявши за плечі вивести в безпечне місце. При цьому дивитись по сторонам повертати шию, проговорюючи: «Зараз я у відносній безпеці». Це « припинить набридливі звуки з голови». Ще можна стати на п’яти та перекочуватись з п’ятки на носок, повільно розтягуємо м’язи, які допомагають відділити реальність від сенсорного досвіду. Фокус  на відчуття у м’язах стегна (тепло, поколювання, розтягування, печіння – ознака, що вправу ви робите правильно). І головне, не забуваємо дихати – найстабільніше, що зараз є у нас – дихання, якщо його немає, вам вже байдуже.

              Не ігноруйте тілесні практики!!! Людина під час шоку майже в прямому сенсі виходить із тіла. Просто станьте біля стінки і міцно упріться спиною, плечами, п’ятками, головою, дихайте.  Відчуваєте? Це - ресурс опори.   Фізичні ресурси згодом трансформуються в психічні, які допомагають оживати, відновлюватись, діяти. 

              Продовжуємо піклуватись про тіло. Задаємо йому питання, формулюємо не «Чого я зараз хочу?» («Я» можу зараз апріорі нічого не хотіти), а «Чого зараз потребує моє тіло?». Слухаємо тіло, відчуваємо його імпульси, сприймаємо як ресурс. Наприклад, я хочу холодної води чи теплої, я сьогодні їв, спав, умивався, рухався.       Шокову травму порівнюють з рукою, яку опустили в свіжу рідку глину, ця глина дуже швидко застигає, сковуючи руку бронею. Мертва броня на живому. Саме  зараз потрібно докласти чимало зусиль, щоб розгледіти та зберегти це живе.

середа, 2 березня 2022 р.

 Розумове заземлення/стабілізація

1.  Детально опишіть середовище навколо себе, використовуючи усі органи чуття. Наприклад, "Стіни білі, ось три коричневі стільці, біля стіни дерев'яна полиця, пахне кавою...".

2. Опишіть речі, звуки, текстуру, запахи, числа, температуру. Ви можете робити це де завгодно.

3. Пограйте самі з собою в гру "Категорії". Спробуйте згадати "породи собак", "країни, назви яких починаються на лтеру А"...

4. Опишіть свої буденні (щоденні) заняття в деталях. Наприклад, опишіть страву, яку ви готуєте ("Спочатку я чищу картопля та ріжу її четвертинами...").

5. Скажіть собі: "Мене звати... Я в даний момент у безпеці. ".

Техніки стабілізації
Техніка 1 "Вправи на дихання"
1.   1,2,3,4 вдих - 1 затримати дихання - 1,2,3,4 видих.
2.   Вдихнути повільно через ніс, поступово, щоб було комфортно наповнити легені, поступово заповнити все до живота. Видихати повільно через рот, поступово, звільняючи повітря з легень, тихо, ніжно сказати собі "Моє тіло звільняється від напруги". Повторити 5 разів.

Вправа "5,4,3,2,1"
1.    Назвіть 5 предметів, які бачите в кімнаті поруч із собою.
2.    Назвіть 4 речі, які можете відчути ("стілець торкається моєї спини", "ноги на підлозі").
3.    Назвіть 3 речі, які ви можете чути просто зараз ("муркотить кішка", "шумить вітер".
4. Назвіть 2 речі, які ви можете відчути нюхом саме зараз (або 2 речі, запах яких ви б хотіли почути).
5. Скажіть щось (одну річ) добре про себе.